Kādu smilšpapīru izmantot dažādu materiālu slīpēšanai

07.24.2024 [2]

Smilšpapīru pielietojums virsbūves remonta darbos un to iedalījums pēc tipa un graudainības.

"Kādu smilšpapīra graudainību man vajadzētu izmantot?" ir viens no populārākajiem jautājumiem ar kuru saskaras amatieri entuziasti veicot patstāvīgus virsbūves krāsojuma remonta darbus. Ir svarīgi izvēlēties pareizo smilšpapīra graudainību katram uzdevumam, lai izvairītos no krāsojuma bojājumiem.


Smilšpapīra garudainību apzīmē ar indeksu P, kam seko skaitlis, kurš norāda uz konkrēta smilšpapīra saturošu abrazīvo daļiņu uz kvadrātcollu (piem. P600 vai P180). Jo mazāks P skaitlis, jo smilšpapīrs ir rupjāks, un otrādi. Konkrēta graudainības P smilšpapīra izmantošana ir atkarīga no veicamās slīpēšanas darbības veida. Smagiem darbiem, piemēram, krāsas pilnīgai noņemšanai, jums būtu nepieciešams izmantot mazākas graudainības skaitļa P smilšpapīrus un otrādi, smalkai skrāpējumu slīpēšanai lakas kārtā jūs varētu izmantot ievērojami augstāka P skaitļa graudainības smilšpapīru.

 

Smilšpapīri iedalās pielietojumam ar slīpmašīnu (mehāniski) vai slīpējot ar roku. Nav pareizi izmantot slīpmašīnām paredzētos slīpdiskus slīpējot ar roku, un otrādi.

Slīpēšanai ar roku smilšpapīri iedalās t.s . „sausajos”, kur slīpēšana notiek bez ūdens, un t.s „ūdensizturīgajos”, kur slīpēšana notiek ar izmērcētu smilšpapīru, pastāvīgi noskalojot virsmu ar tīru ūdeni, novadot slīpēšanas putekļus. Nav pieļaujams „sauso” slīpapīru izmantot ar ūdeni. Pirms „ūdensizturīgā” slīppapīra izmantošanas to vispirms 10-15 min. izmērcē vēsā ūdenī.

Nav ieteicams pielietot lielāku graudainības soli par 100 vienībām sausajiem slīppapīriem (piem. P80-180-280) un soli 200 vienībām ūdensizturīgajiem slīppapīriem (piem. P400-600-800).

Tāpat ir jāņem vērā ka dažādu slīpmateriālu ražotāju graudainības gradācijas var nedaudz atšķirties viena no otras.


Graudainība P 40-80

P40 graudainības smilšpapīru izmanto ļoti rupjiem slīpēšanas darbiem, galvenokārt pirms virsbūves krāsojuma pilnīgas atjaunošanas darbiem uz tīra metāla. Šis ir ļoti rupjas graudainības smilšpapīrs kas atstāj rupjas švīkas. Ieteicams izmantot tikai īpašas nepieciešamības gadījumā, piem. noslīpējot rūsu vai dziļas švīkas metālā pirms špakteles uzklāšanas.

P80 graudainības smilšpapīru pamatā izmanto špakteles slīpēšanai. Špakteli un metālu slīpē tikai „sauso” metodi.


Graudainība P 120-180

P120 graudainības smilšpapīrs tiek pielietots kā pērejas posma abrazīvs, iepriekš lietotā rupjākā abrazīva atstāto švīku nolīdzināšanai.

P180 ir paredzēts špaktelēto vietu un metāla robežvirsmu nolīdzināšanai, kā arī smalkgraudainās špakteles slīpēšanai. Ar P180 var noslīpēt vieglus rūsas pleķus, minimāli saskrāpējot virsmu.


Graudainība P 320-400


Abus šīs graudainības smilšpapīrus parasti izmanto slīpēšana pirms gruntēšanas. P320 ir piemērots špakteles beidzamajai slīpēšanai. P400 ir piemērots smalkgraudainās špaktes slīpēšanai vai grunts rupjajai slīpēšanai (pamatā ieteicams P600). Šī slīpēšanas posma mērķis ir panākt pēc iespējas viendabīgāku un līdzenāku virsmu pirms grunts uzklāšanas. Mazākie atstātie nelīdzenumi vai defekti šajā slīpešanas posmā neizbēgami atstāj iespaidu uz krāsojuma izskatu un kvalitāti, tāpēc ir vērts pievērst īpašu rūpību šajā virsma sagatavošanas procedūrā.

Lai nepieļautu virsmas viļņveida izslīpējumus, lietojiet virsmas profilam piemērotus slīpēšanas blokus. Tas ļauj vienmērīgi sadalīt piespiešanas spēku visai smilšpapīra virsmai vienādi. Vienmēc cenšaties slīpēt pamīšus ar krusteniskām bloka virzības kustībām, neuzkavējoties atsevišķās vietās.Graudainība P 600-800

 

P600-800 graudainības smilšpapīr tiek pielietoti grunts slīpēšanai pirms krāsas uzklāšanas. Sāciet ar P600, turpinot ar P800. Matālefekta bāzeskrāsām (metālikām) ieteicams grunts slīpēšanu nobeigt ar P1000.Graudainība P 1000-1200

Ar P1000 -12000 graudainības smilšpapīru var veikt bāzes krasu nelielu defektu labošanu pirms lakas uzklāšanas, izmantot „slapjās” slīpēšanas tehniku. Tāpat ar šo tehniku un garudainības smilšpapīriem iespējams nomatēt iepriekš krāsotās virsmas pirms pārkrāsošanas.

Pirms bāzes krāsas pārlakošanas no P1200 smilšpapīra atstātās pēdas ieteicams pārslīpēt ar P1500 – P2000.


Graudainība P 1500-2000

P1500- 2000 ir piemērots krāsas virskārtas vai lakas kārtas slīpēšanai, nelielu skrāpējumu novēršanai gadījumos, kad abrazīvās pulēšanas pastas ir pārāk smalkgraudainas šim mērķim. Skrāpējumu slīpēšanai iesāciet ar P1500 un nobeidziet ar P2000, kam seko abrazīvā pasta.

Kā izvēlēties smilšpapīra tipu un graudainību (PDF fails)
Apakaļ
Nenin
06:37 - 05.29.2020
Nosauc ūdens izturīgo slīppapīru gradācijas!

Arturs
13:22 - 08.11.2013
Sveiki! Pirms auto parkrasošanas ir janoslīpē laka? cik daudz?
pēc lakas noslīpešanas ir mašina jagruntē ,vai var klat jauno krāsas kārtu?.Paldies!
Armands » Arturs
Ja pirms pārkrāsošanas vecais auto krāsojums ir labā stāvoklī (bez rūsas, dziļākām švīkām, krāteriem, nelobās un citādi ir stabils), to nepieciešams tikai nomatēt un attaukot. Matēšanu veic ar abrazīvo šķiedru. piem. MIRLON Ultrafine un matēšanas pastu, vai ūdensizturīgo slīppapīru P1200. Vēlamais efekts - tiklīdz virsma ir sasniegusi vienmērīgu matējumu.
Gruntēšanu veic gadījumos, ja pirms tam ir veiki slīpēšanas, špaktelēšanas darbi.

Jautāt autokrāsu ekspertiem